Šeštadienis, 22 birželio, 2024
PradžiaGamtaAlūnės: spalvingi lapai, puošiantys sodą nuo pavasario iki vėlyvo rudens

Alūnės: spalvingi lapai, puošiantys sodą nuo pavasario iki vėlyvo rudens

Alūnės (Heuchera) – tai nepaprastai gražūs daugiamečiai žoliniai augalai, vertinami už nepaprastai spalvingą lapiją, kuri gali būti įvairių atspalvių ir raštų. Šie augalai puikiai tinka įvairiems gėlynams, alpinariumams ir vazonams, o sodui suteikia žavesio ne tik vasarą, bet ir pavasarį bei rudenį.

Alūnių įvairovė ir grožis

Alūnių rūšių ir veislių yra daugybė, ir kiekviena iš jų pasižymi savo unikaliais bruožais. Kai kurios rūšys žavi smulkiais žiedais, sutelktais kekėse ant ilgų žiedynų, tačiau daugiausia dėmesio pritraukia nepaprastai spalvingi lapai. Jie gali būti įvairių formų ir dydžių, nuo širdies formos iki apvalių, o spalvų gama – nuo ryškiai žalios iki purpurinės, geltonos, oranžinės, raudonos ir net sidabro. Kai kurios veislės pasižymi marga lapija, sujungiančiomis kelias spalvas viename lape. Ši lapijos įvairovė leidžia sukurti nepakartojamus spalvų derinius sode ir suteikti jam gyvybingumo ištisus metus.

Populiariausios alūnių rūšys ir veislės

Iš gausybės alūnių rūšių ir veislių išsiskiria kelios, ypač vertinamos sodininkų:

Alūnė stambiažiedė (Heuchera micrantha): žydi smulkiais baltais žiedeliais, lapai žali arba purpuriniai. Populiariausios veislės: ‘Bressingham Velvet’, ‘Samantha’, ‘Amethyst’.

Alūnė briaunotoji (Heuchera pubescens): lapai žali arba purpuriniai, su ryškiai išreikštomis gyslomis. Populiariausios veislės: ‘Wooly Bully’, ‘Circus’, ‘Twilight’.

Alūnė amerikietiškoji (Heuchera americana): lapai žali arba purpuriniai, su dantytais kraštais. Populiariausios veislės: ‘Wildfire’, ‘Canyon Fire’, ‘Raspberry Ice’.

Alūnė ‘Marmalade’: lapai ryškiai oranžinės spalvos su tamsiais raštais.

Alūnė ‘Paris’: lapai purpurinės spalvos su sidabro spalvos dėmėmis.

Alūnė ‘Little Cutie Peppermint’: lapai žali su baltomis dėmėmis.

Be šių populiarių veislių, egzistuoja ir daugybė kitų, pasižyminčių unikaliais lapais ir žiedais. Pasirinkimas priklauso nuo asmeninių pageidavimų ir sodo sąlygų.

Alūnių auginimas ir priežiūra

Alūnės nėra išrankūs augalai ir jas gana lengva auginti. Joms tinka saulėta arba pusiau šešėlinga vieta, derlinga, gerai drenuojama dirva. Svarbu reguliariai laistyti, ypač karštu ir sausu oru. Alūnės atsparios šalčiui ir nereikalauja ypatingos žiemos priežiūros.

Štai keletas papildomų patarimų, kaip auginti alūnes:

 • Pasodinkite alūnes ten, kur joms bus pakankamai šviesos, bet ne per daug tiesioginių saulės spindulių.
 • Pasirinkite dirvą, kuri yra derlinga ir gerai drenuojama.
 • Reguliariai laistykite, ypač karštu ir sausu oru.
 • Tręškite alūnes pavasarį ir rudenį lengvomis trąšomis.
 • Pašalinkite nužydėjusius žiedynus, kad paskatintumėte tolimesnį žydėjimą.
 • Padalinkite alūnes kas 3-4 metus, kad atnaujintumėte augalus.

Alūnių panaudojimas sode

Alūnės – universalūs augalai, tinkantys įvairiems sodininkystės projektams:

Gėlynams: Alūnės puikiai tinka įvairiems gėlynams, ypač tiems, kuriuose naudojamos kitos šešėlinę aplinką mėgstančios gėlės, tokios kaip astilbės, hostos, paparčiai ir akvilegės. Jas galima sodinti grupėmis arba naudoti kaip foną ryškesnėms gėlėms.

Alpinariumams: Alūnės kompaktiškas dydis ir ryškūs lapai daro jas puikiu pasirinkimu alpinariumams. Jas galima sodinti tarp akmenų, sukurti spalvingus akcentus ir suteikti alpinariumui gyvybingumo.

Vazonams: Alūnės puikiai tinka auginti vazonuose ir terasoje. Jos papuoš bet kokį balkoną ar terasą ir suteiks jai jaukumo.

Pjovimo gėlėms: Alūnių žiedai gali būti naudojami pjovimo gėlėms. Jie ilgai išsilaiko vazoje ir suteikia puikią spalvų gamą puokštėms.

Sodo takų apvadams: Alūnės gali būti naudojamos sodo takų apvadams sukurti. Jos suteiks takams aiškumo ir paryškins jūsų sodo dizainą.

Alūnės – tai ne tik gražūs, bet ir naudingi augalai. Jos pritraukia drugelius ir bites, o jų lapai gali būti naudojami vaistams ir arbatoms gaminti.

Alūnių priežiūros patarimai:

 • Alūnės mėgsta drėgną, bet ne permirkusią dirvą. Laistykite jas reguliariai, ypač karštu ir sausu oru.
 • Tręškite alūnes lengvomis trąšomis pavasarį ir rudenį.
 • Pašalinkite nužydėjusius žiedynus, kad paskatintumėte tolimesnį žydėjimą.
 • Padalinkite alūnes kas 3-4 metus, kad atnaujintumėte augalus.
 • Alūnės yra atsparios šalčiui ir nereikalauja ypatingos žiemos priežiūros.

Alūnių ligos ir kenkėjai:

Alūnės yra gana atsparios ligoms ir kenkėjams. Tačiau jas gali užpulti sraigės, šliužai ir amarai. Reguliariai apžiūrėkite savo alūnes ir imkitės atitinkamų priemonių, jei pastebėsite kenkėjų.

Alūnių įsigijimas:

Alūnes galite įsigyti daugelyje sodininkystės centrų ir darželių. Taip pat galite jas užsisakyti internetu.

Panašūs straipsniai

Rekomenduojame